Agrofront vraagt om aanscherping van het Vlaamse ibr-beleid
Gezien de vele ibr herbesmettingen in Vlaanderen de voorbije maanden pleitte Agrofront, de koepelorganisatie van Belgische landbouworganisaties, bij federaal minister van Landbouw David Clarinval om de ibr-bestrijding aan te scherpen. Dit in eerste instantie om bijkomende besmettingen op rundveebedrijven maximaal te vermijden en anderzijds met het oog op het behalen van het ibr-vrij statuut tegen 2030.
'Het verbod op vaccineren is uitgesteld tot 2027’, begint Roel Vaes adviseur rundvee bij Boerenbond en lid van Agrofront. Om als lidstaat een ibr-vrij statuut te verkrijgen, mogen er in de twee jaar voorafgaand aan de vrije status geen vaccinaties meer zijn toegediend aan de rundveestapel. Dat vaccinatieverbod was oorspronkelijk voorzien voor november 2025, maar werd na nieuwe opflakkeringen van ibr, onder meer in Oost-Vlaanderen, verschoven naar 2027. De aanvraag van het ibr-vrije statuut werd door minister Clarinval uitgesteld tot 2030, om veehouders en dierenartsen meer tijd te geven om de huidige uitdagingen aan te pakken.
Meer controles en snellere communicatie
Een ander aandachtspunt is een snellere en efficiëntere communicatie naar besmette bedrijven en hun omgeving. ‘Een insleep van ibr is een drama voor de getroffen bedrijven’, zegt Vaes. ‘Het is noodzakelijk dat ze duidelijke info krijgen over de stappen die ze moeten nemen.’
De huidige ibr wetgevging omvat al een aantal eisen. ‘Het is noodzakelijk dat deze strikter worden toegepast’, zegt Vaes. ‘Er zal ingezet worden op striktere controles door het FAVV op de isolatie van runderen waarvoor het aankooponderzoek nog niet is afgerond en op de scheiding van dieren.’ Bij een ongunstige epidemiologische situatie moet het organiseren van prijskampen en tentoonstellingen worden afgeraden en kunnen tijdelijk worden verboden, stelt Clarinval.
Rol van de rundveehandel
Ook handel van dieren is volgens Vaes een belangrijk aandachtspunt. ‘Een dier kan tot dertig dagen in de handel blijven zonder toewijzing aan een beslag ’, zegt hij. ‘In principe kan dat niet. De dieren worden tussentijds op bijvoorbeeld op een handelaarsstal afgezet en komt hier in contact met andere runderen. Dit levert grote risico’s op verdere besmettingen.’ Om die reden pleit de organisatie voor een onmiddellijke in-out registratie op niveau van de handel. Volgens Vaes heeft DGZ en Arsia met Bovimove een digitale applicatie uitgewerkt om deze registraties te doen. ‘De onmiddellijke in-out registratie is absoluut noodzakelijk voor Agrofront’, aldus Vaes.
Afmestbeslagen stimuleren naar een vrije status
Verder wil de organisatie extra maatregelen voor afmestbeslagen worden aangescherpt. Die zouden via grondige analyses moeten aantonen of hun bedrijf effectief ibr-vrij is.
‘Afmestbeslagen kunnen vandaag een afmeststatuut hebben waarbij er nog positieve dieren kunnen aanwezig zijn’, weet Vaes. Agrofront pleit dat die bedrijven net zoals conventionele bedrijven worden gestimuleerd om naar een vrije status te evolueren via het uitvoeren van een serologische balans en dubbele aankooptesten.
Runderen van afmestbeslagen waarvan de epidemiologische situatie in de nabije toekomst niet gekend is, zullen met verzegeld transport moeten worden vervoerd. ‘Deze wetgeving wordt momenteel voorbereid’, zegt Vaes.